استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی

شرکت‌های ساختمانی، مانند سایر شرکت‌های اروپایی، در تلاش هستند تا انتشار دی‌اکسید کربن را کاهش دهند و در صورت امکان، تجارت را به صورت دایره‌ای انجام دهند.

مصالح ساختمانی با پایه زیستی مانند کتان، نی، چوب پنبه، کاه، کنف و پشم گوسفند در کانون توجه قرار دارند و ساختمان با چوب نیز به طور فزاینده ای به عنوان گزینه ای برای جایگزینی استفاده از بتن انرژی بر دیده می شود و به عنوان مثال، در کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد و فنلاند، در بسیاری از ساخت و سازها به طور سنتی از چوب روسی استفاده می شود.

در این مقاله، بررسی می کنیم که آیا ساخت و ساز بر پایه چوب جایگزین مناسبی برای سایر مصالح ساختمانی مانند بتن است یا خیر.

ساخت چوب چیست؟
استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی به قرن ها قبل برمی گردد

قبل از انقلاب صنعتی، چوب الوار روسی مهمترین مصالح ساختمانی بود و با این حال، در طول دو قرن اخیر، چوب اغلب با بتن، آجر، فولاد و همچنین پلاستیک جایگزین شده است و با این حال، این مواد تاثیر منفی قابل توجهی بر محیط زیست دارند.

برای جلوگیری از این امر، شرکت های ساختمانی بیشتری در حال بررسی استفاده از مواد زیستی مانند چوب هستند. البته، مهم است که چوب مورد استفاده از یک منبع مدیریت شده پایدار باشد و دو علامت کیفیت شناخته شده FSC و PEFC هستند.

چوب اغلب در جزئیات تکمیلی مانند درها و قاب پنجره ها استفاده می شود و با این حال، چوب را می توان برای موارد بسیار بیشتری استفاده کرد  کل سازه ها را می توان با چوب روسی خشک ساخت، به این معنی که بتن می تواند جایگزین شود.

این کار را می توان با ساخت قاب چوبی یا با محصولات چوبی مانند CLT (توار چند لایه) انجام داد. CLT نوعی ورق تخته سه لا بزرگ است که از نظر استحکام و دوام با سایر مصالح ساختمانی مطابقت دارد.

از آنجایی که سازه چوب روسی ایرانی در معرض آب و هوا نیست، می توان از بسیاری از گونه های چوب اروپایی مانند چوب نرم برای این منظور استفاده کرد و نیاز به استفاده از چوب های سخت گرمسیری را از بین می برد.

  • منابع:
  • تبلیغات: 
    1. تولید روکش بسیار خوب
    2. خیار کاسه گل سبز با پرز و گل تاج زرد
    3. تحقیق دانشجویان پلی تکنینک برای آرد گندم
    4. شخصی با کارتن خانه ساخت!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.