نبات زعفرانی پسر موتور سوار را از کما بیرون اورد

یکی از وظایف اساسی و ضروری مهمان نوازی نبات زعفرانی با چای است و طعم شیرینی  از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. هر ایالتی  نبات زعفرانی را متفاوت از ایالت های دیگر طبخ می کند طعم شیرینی های عمانی که در مسقط درست می شود با شیرینی هایی که در الحمره یا نخل درست می شود متفاوت است، هر چه تعداد شیرینی ها به روش قدیم بیشتر درست شود طعم آنها بهتر می شود مثلاً برخی مردم با فرهای گازی یا برقی شیرینی درست می کنند.

اما شیرینی هایی که روی اجاق درختان قهوه ای درست می شوند طعم بهتری دارند، به خصوص که درختان قهوه ای جامد هستند و بو و دود متصاعد نمی کنند. درست مثل قهوه ترک که طعمش متفاوت است و اگر به جای شعله قوی اجاق گاز آن را روی همان شعله درست کنید طعم بهتری دارد.

پخت نبات زعفرانی  آسان است، به این صورت که یک قابلمه یا قابلمه مسی بزرگ را پر از آب می کنیم و می گذاریم تا بجوشد، سپس مقدار زیادی شکر ریز داخل آن ریخته و با دست هم می زنیم. درجه حرارت بالا تا حل شود و پخته شود و با چوب سمر هم بزنید.

سپس نشاسته مخلوط با آب را در حالی که به هم زدن ادامه می دهد بدون وقفه به آن می افزایند تا از آب و شکر و نشاسته به صورت ماده غلیظی درآید و در حالی که حدود یک ساعت به هم زدن ادامه می دهیم شکر را روی آن می گذارند. یا نیم ساعت بعد از اتمام ساخت آن را در ظروف کوچکی برای فروش پر می کنند و با آجیل تزئین می کنند. مانند آجیل عمانی و بادام پوست کنده و سپس آماده سرو و چشیدن است.

عمانی ها افتخار خود را به شیرینی عمانی ابراز می کنند، زیرا این صنعت محبوب، هویت سلطنت و بهترین سفیر آن در جشن ها، تعطیلات، مناسبت های مذهبی و عروسی است.با وجود محبوبیت زیاد شیرینی عمانی، کارشناسان خواستار تداوم ترویج آن و ابداع روش‌های جدید برای رقابت داخلی و خارجی هستند.

صنعت نبات زعفرانی صنعتی قدیمی است که در طول سالیان نسل به نسل به ارث رسیده است و بازدیدکنندگان شهر مسقط با مراجعه به آن باید طعم شیرینی  را بچشند که نمادی از سنت های دیرینه بوده و هستند. از آنجایی که ارتباط نزدیکی با تاریخ دارند.تولید و فروش نبات زعفرانی ارمی مهم است.

نبات زعفرانی طبقه بندی شده و در لیست با ارزش ترین هدایای قابل مبادله قرار می گیرند زیرا برای هر کسی خوراکی در شادی و غم هستند.